Nasza misja
Celem wszystkich działań podejmowanych przez Cech Rzemiosł Różnych w Koninie jest zapewnienie dzieciom (małoletnim) poniżej 18 r. ż. możliwości rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa. Dzięki transparentnym i pisemnym zasadom określonym w Standardach Ochrony Małoletnich zobowiązujemy się dokładać wszelkiej staranności, aby małoletni w naszej przestrzeni mogli czuć się swobodnie i byli chronieni przed przemocą.
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik traktuje osobę małoletnią z szacunkiem oraz uwzględnia jej potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletniego przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa i zgodnie z przepisami wewnętrznymi oraz swoimi kompetencjami.
Wprowadzone przez nas Standardy to szczególny środek ochrony małoletnich przewidziany przez Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) oraz Ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606).
Poniżej znajduje się do pobrania pełna wersja Standardów Ochrony Małoletnich Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie. Wersja do pobrania: http://www.cechkonin.pl/wp-content/uploads/2024/08/Standardy-ochrony-maloletnich-CECH.pdf

Nasze Standardy Ochrony Małoletnich określają w szczególności:
1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a każdym pracownikiem Cechu, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
2. Zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu młodzieży.
3. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”.
4. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
5. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników do stosowania standardów, zasady przygotowania pracowników i innych osób dopuszczanych do takiej działalności przez Cech zwanych dalej łącznie pracownikami oraz sposób dokumentowania tej czynności.
6. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
7. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
8. Sposób dokumentowania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego i zasady przechowywania dokumentów.
9. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.
10. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

Zasady bezpiecznych relacji
Każdy pracownik Cechu:
1. W stosunku do małoletnich cechuje się życzliwością, wyrozumiałością, cierpliwością, a jednocześnie stanowczością i konsekwencją w zakresie przestrzegania obowiązujących w społeczeństwie zasad postępowania, norm moralnych oraz przepisów prawa,
2. Nie faworyzuje nikogo, wykazuje się obiektywizmem, sprawiedliwością, bezinteresownością i szacunkiem w traktowaniu i ocenie każdego małoletniego,
3. Szanuje godność małoletniego jako osoby: akceptuje go, uznaje jego prawa,
4. Rozwija samodzielność myślenia i refleksyjność młodzieży oraz pozwala wyrażać własne poglądy w sposób akceptowany społecznie,
5. Pamięta, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są rodzice lub opiekunowie, szanuje ich prawa oraz wspomaga w procesie wychowania,
6. Traktuje indywidualnie każde dziecko, starając się rozumieć jego potrzeby oraz wspomagać możliwości,
7. Uczy zasad kultury osobistej oraz wpływa na kształtowanie właściwych postaw,
8. Docenia i szanuje, uwzględnia potrzeby i działa w interesie małoletniego,
9. Nie stosuje żadnej z form przemocy,
10. Ujawnia dane wrażliwe i inne informacje dotyczące dziecka tylko osobom uprawnionym, gdy wynika to z sytuacji małoletniego,
11. Nie nawiązuje żadnych relacji o niewłaściwym charakterze (w tym uwagi, żarty, zachowania, gesty lub udostępnianie małoletnim nieodpowiednich treści, substancji psychoaktywnych itp.),
12. Reaguje niezwłocznie, zgodnie z przyjętymi procedurami, na niestosowne zachowania innych wobec małoletniego.

Masz prawo korzystać ze wsparcia
Jeśli coś złego dzieje się u Ciebie (lub w Twojej rodzinie, otoczeniu) albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, możesz dać nam znać lub możesz zadzwonić pod te numery:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
800 121 212 – Dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.
Osoby, które tam pracują, udzielą Ci wielu przydatnych wskazówek i pomogą rozwiązać Twoje problemy.
Jeśli będziesz obawiać się o swoje zdrowie lub życie, zadzwoń na policję pod nr alarmowym: 112.
Funkcję koordynatora do spraw podejmowania interwencji w Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie pełni Kierownik biura Cechu lub osoba go zastępująca podczas jego nieobecności.
Kontakt do nas:
tel. 63 246-70-72, email: cechkonin@poczta.onet.pl